Съвместна изложба „Палитра“ бе открита в Търговище, като представя преподаватели-художници от партньорски университети в Шумен и Истанбул.
В археологическия парк „Западна порта на Сердика“ ще се състои премиера на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността", съобщават продуцентите от Derida Dance Center.
Концепцията и хореографията са на Живко Желязков.
„Граници на реалността“ е визуален танцов спектакъл, вдъхновен от Западната порта на Сердика – не само като като архитектурно наследство от античния и ранновизантийски град, но и като част от съвременната градска среда.
Представлението фокусира вниманието върху границите, но не толкова в историческия им контекст на защитната функция, а по-скоро като възможност за свързване. Чрез изкуството на съвременния танц, визуални трансформации и музика, зрителите ще станат част от непрекъснато движение от индивидуалното защитено про
Групата "Сизър систърс" се събира отново след повече от десетилетие без съвместни турнета, за да изнесе концерти във Великобритания и Ирландия, предаде ДПА.
Американската поп рок банда, известна със синглите I Can`t Decide, I Don`t Feel Like Dancin` и Take Your Mama, обяви, че излиза в безсрочна почивка от 2012 г.
Първоначално групата е ръководена от Джейк Шиърс и Ана Матроник, чието истинско име е Ана Линч. Тази година нюйоркската формация отбелязва 20-годишнината от излизането на едноименния албум Scissor Sisters, който е един от най-продаваните дебютни продукции във Великобритания.
Шиърс, мултиинструменталистът Скот "Бейбидеди" Хофман и китаристът Дел Маркис са потвърдили участието си в новия състав на групата, който ще направи турне във Великобритания и Ирландия през май следващата година. Планирани са десет концерта.
Матроник е "решила да не
Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация.
В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов.
На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет.
За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от
Германската хард рок група "Скорпиънс" ще отбележи 60-годишнината си с концерт в родния град Хановер на 5 юли 2025 г., предаде ДПА.
"Всички ще се включим", каза певецът Клаус Майне, който е в групата от 1969 г. "Това ще бъде нещо като своеобразен фестивал", добави той.
Сред гостуващите изпълнители ще е британската хеви метъл група "Джудас прийст". Това ще бъде единственият концерт на "Скорпиънс" в Германия догодина. От групата се надяват да привлекат публика от региона, Германия, Европа и целия свят. "Това ще бъде официален фестивал с много интересни групи и гости", каза Майне.
Китаристът Рудолф Шенкер създава групата през 1965 г. Майне става част от бандата през 1969 г., а китаристът Матиас Ябс се присъединява в края на 70-те години. Сегашният басист е Павел Мончивода, а барабанист е Мики Дий, бивш член на "Мотърхед".
"Скорпиънс" има редица свето
Творбата на Банкси върху щора на входа на Лондонската зоологическа градина е премахната за "съхранение", предаде Пи Ей мидия/ДПА.
След отстраняването й популярната атракция ще може да използва целия си вход през натоварения летен период.
Произведението на загадъчния стрийт артист, изобразяващо горила, която вдига щората и позволява на няколко птици и тюлен да избягат, е заменена с реплика.
Наблизо е поставен надпис Banksy woz ere (Банкси беше тук) и са поднесени извинения на всички разочаровани фенове на уличния художник.
Картината на входа на зоологическата градина беше деветата и последна творба от поредица на Банкси с изображения на животни, които се появиха в Лондон.
"Това беше невероятна изненада и ние, честно казано, сме развълнувани, че той избра нас за големия финал на тази серия, за която толкова се говори", каза Ребека Бланча
Домакин на експозиция е Художествена галерия „Никола Маринов“. В нея са подредени повече от 70 платна на общо 16 творци.
Представени са шестима автори от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и десет от университета „Гилешим“ в Истанбул. Показани са творби на живописта, графиката, дигитални принтове.
Куратори на изложбата са съответно проф. Димитър Чолаков от българското висше учебно заведение и проф. д-р Исмет Чавушоглу от партньорския университет.
Събитието откри директорът на галерията в Търговище Пламен Проданов. Той обяви, че чрез изложба „Палитра“ пространството на Художествена галерия „Никола Маринов“ става пресечна точка на две националности, на два университета и на техните творци-преподаватели. А това се случва в града поради личната обвързаност с Търговище на кураторите на двете групи художници – проф. д-р Исмет Чавушоглу и проф. Димитър Чолаков, отбеляза той.
Авторите от Шуменския университет, участващи в изложбата, са Димитър Балкански, Валери Чакалов, Димитър Чолаков, Камен Теофилов, Светозар Чилингиров и Румен Богданов. Университетът в Истанбул е представен от Исмет Чавушоглу, Метин Куш, Айсун Джанчат, Нури Сезер, Мустафа Гюнай, Ердем Чагла, Ахмет Озел, Джерен Ирен, Дилара Матараджи и Шермин Айше Тепе.
За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея.
Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.
Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.
Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.
Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и
„Йо – Йо бенд“ представя премиерно на сцената на „Банско джаз фест“ нов албум с девет пиеси, казаха Христо Йоцов и Михаил Йосифов малко преди да излязат на голямата сцена в петата фестивална вечер.
„Ядрото“ на групата - Йоцов и Йосифов посочиха, че албумът е изцяло авторска продукция, като са както автори, така и продуценти на албума.
Той носи названието Yo – Yo Bend II Joke или просто Joke. Пиесите са създадени по време на гиговете (концертите) с първия албум на бенда, разказаха двамата музиканти. Използвахме няколко клубни свирения, за да пробваме нови композиции, защото е трудно нова музика да влезе да се записва, това е импровизационна музика и до голяма степен трябва да мине през сцената, през реакцията на публиката, да се изживее емоционално, каза Христо Йоцов. Както първия албум, влязохме в студиото и за два дни го записахме, след още два дни беше гот
В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.
Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.
„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.
Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,
Лени Кравиц изнесе първия си концерт в Бургас във вторник вечерта, който бе част от турнето му Blue Electric Light Tour. Световноизвестният изпълнител обеща да се върне в следващите пет години, докато са още на път с групата му.
Пространството на Морска гара в Бургас, където обичайно се провеждат големите концерти през последните години, рядко е било толкова препълнено, колкото бе в нощта за концерта на американската звезда. Тълпи прииждаха към района още с отварянето на вратите. Kратък дъжд свари неподготвена част от публиката около час преди излизането на Лени Кравиц на сцената, като междувременно с изцяло ретро музикален плейлист за настроението се грижеше DJ Toni.
Концертът започна ударно малко след 21:00 ч., с един от най-големите хитове на звездата - Are You Gonna Go My Way. В следващите малко над два часа Лени Кравиц направи своеобразна обиколка през някои от на
„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.
По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.
„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан
Ректорът на Шуменския университет проф. д-р Наталия Витанова бе сред ценителите на изобразителното изкуство, дошли за откриването на изложбата. „Светът, в който живеем е изключително противоречив – свят на войни, на разделение, динамичен свят, а изкуството е призвано не само да размива границите, а да ни обединява“, каза тя. И цитира думи на Ги дьо Мопасан: „Ние хората сме ненаситни и вечно търсим красота. Намираме я. Пак я губим и все я търсим до смъртта“.
Проф. Витанова пожела на художниците да не престават да търсят красотата в заобикалящия ни свят, която чрез творбите си да предадат на хората, които не са художници, възможността да се насладят на тази красота, която да топли душите и сърцата им.
С думи на признателност към домакините се обърна и представителят на ръководството на турския университет „Гилешим“ и изрази готовност за нови съвместни изяви.
От своя страна кметът на Търговище Дарин Димитров благодари на участниците в изложбата, за приноса им към културното развитие на града.